Mjere predostrožnosti i zaštite od prekomjernog izlaganja zračenjima mobilne telefonije
Brojne zemlje, u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) te drugih relevantnih institucija, provode mjere zaštite građana (posebno djece i ranjivih skupina) od potencijalno kancerogenog zračenja radio frekvencijskih elektromagnetskih polja i primjenjuju „načelo predostrožnosti“.
Načelo predostrožnosti znači da u slučajevima kada postoji znanstvena neizvjesnost, (kad opasnost još nije nedvojbeno dokazana, ali postoji znanstveno utemeljena sumnja o mogućim štetnim utjecajima na zdravlje i okoliš), odgovorne institucije moraju poduzeti sve potrebne preventivne mjere za sprečavanje mogućih neželjenih posljedica.
Sve više država ograničava korištenje mobitela djeci, ograničava ili izbacuje Wi-Fi iz prostora u kojima borave djeca. Dopuštene referente razine elektromagnetskih polja u brojnim državama Europe i svijeta značajno su niže od graničnih vrijednosti koje je 1998 g. predložila Međunarodna komisija za zaštitu od ne ionizirajućeg zračenja (ICNIRP). Primjerice, Švicarska, Italija, Poljska, Belgija, Litva, Bugarska, Luksemburg, Kina, Rusija, Ukrajina te brojne druge države imaju granične vrijednosti koje su od četiri do deset puta niže od Hrvatske. Važno je napomenuti da granične razine postavljene u navedenim državama i dalje omogućuju punu kvalitetu bežičnih telekomunikacija.
U nastavku su neke od konkretnih odluka donesenih na državnim, regionalnim i lokalnim razinama u nekim zemljama Europe i svijeta.
Francuska
- 2015. Zakonom je zabranjen WI-Fi u vrtićima i na mjestima gdje borave mala djeca, a školama je korištenje striktno ograničeno isključivo za potrebe nastave; reklame za mobitele moraju preporučivati slušalice kako bi se smanjila izloženost zračenju mekog moždanog tkiva, zabranjena prodaja mobitela djeci; mjesta na kojima je Wi-Fi u funkciji moraju se posebno označavati (http://www.powerwatch.org.uk/news/ 2015-02-05-france-wifi-restrictions.asp).
- 2015. Sud je priznao pretjeranu elektromagnetsku senzibilnost (EHS) kao dijagnozu te osobi dodijelio invalidninu.
- 2013. ANSES izvješće preporučilo hands-free, SAR označavanje i ograničavanje izloženosti stanovništva zračenju, posebno djece.
- 2012. Grad Pariz donio vlastita ograničenja elektromagnetskih polja baznih stanica. Te su vrijednosti među najstrožima u Europi.
- 2011. Usvojen Statut o mobilnim telefonima. Trgovci moraju prikazati razinu zračenja tj. apsorpcije (SAR), svi telefoni u paketima se moraju prodavati sa slušalicama, zabranjena prodaja telefona dizajniranih za djecu mlađu od 6 godina.
- 2010. Općina Herouville-Saint-Clair je uklonila Wi-Fi opremu iz općinskih zgrada.
- 2008. Francuska Nacionalna knjižnica zajedno s drugim knjižnicama u Parizu te brojna sveučilišta, uklonili su Wi-Fi bežične mreže.
Belgija
- 2014. Grad Ghent je zabranio Wi-Fi u vrtićima i dnevnim boravištima za djecu do 3 godine.
- 2013. Federalnim propisima za zdravlje zabranjena prodaja mobitela dizajniranih za djecu do sedme godine; zabranjeno oglašavanje mobitela usmjereno djeci do 14 godina; SAR mora biti dostupan za potrošače na prodajnom mjestu; telefon mora sadržavati oznaku upozorenja.
(https://www.health.belgium.be/en#.VowzT1XhDIW) - 2009. Regije su donijele vlastite propise o zaštiti od elektromagnetskih polja koje se temelje na načelima predostrožnosti (odbačene su smjernice i preporuke ICNIRP-a)
Italija
- 2017. Talijanski sud u gradu Iveri donio presudu kako je intenzivno korištenje mobilnog telefona u poslovne svrhe uzrokovalo maligni tumor mozga zaposleniku nacionalnog telekom operatera, te mu dosudio invalidsku mirovinu.
- 2016. Gradić Borgofranco d'Ivrea na sjeverozapadu zemlje zabranio je Wi-Fi u školama.
- 2015. Državni parlament regije Bolzano (Južni Tirol) izglasao je primjenu načela predostrožnosti i smanjenje izloženosti zračenju u školama, vrtićima, bolnicama, staračkim domovima i drugim javnim objektima; uspostavljena je radna skupina; pokrenuta je izrada smjernica za sigurnije korištenje bežičnih uređaja, osobito za djecu i adolescente.
- 2012. Talijanski Vrhovni sud donio je presudu po kojoj je dokazano da je zračenje mobitela uzrokovalo maligno oboljenje.
- 2003. Uredbom predsjednika Vlade načelo predostrožnosti je izravno ugrađeno u zakonodavstvo kroz niže referentne granične razine za izloženost stanovništva (0.1 W/m2). Ta granična razina niža je za 100 puta od ICNIRP-ove koja se temelji na zaštiti od toplinskih učinaka, a ne uzima u obzir biološke dugoročne učinke.
Španjolska
- 2015. Gradsko vijeće grada Vitoria izglasalo je odluku po kojoj se preporučuje da mjesta na kojima borave djeca, kao što su igrališta, obiteljske knjižnice itd. smanje ili ukinu Wi-Fi mrežu te da se uvedu zone bez zračenja; građani će ubuduće biti obavještavani o lokacijama bežičnih odašiljača putem građanskih centara i u općinskim zgradama.
- 2014. Parlament regije Navarra izglasao je uklanjane Wi-Fi mreže u školama i primjenu načela predostrožnosti po pitanju graničnih razina. Parlament je usvojio zaključke rezolucije Vijeća Europe 1815/2011 i preporučio da izloženost u zatvorenim prostorima ne prelazi 0,6 V/m.
Njemačka
- 2014. Grad Hamburg zaustavio projekt u 6 škola gdje su su trebali zamijeniti ploče i bilježnice tabletima. Razlog odustajanja od projekta je taj što bi tableti bili povezani putem WiFi mreže. Procijenili su da bežična mreža predstavlja prevelik rizik za zdravlje đaka.
- 2007. Savezno ministarstvo za zaštitu od zračenja je preporučilo žičanu internetsku vezu umjesto bežične.
- 2007. Bavarsko Ministarstvo prosvjete iz predostrožnosti je preporučilo školama korištenje žičanih veza kada god je to moguće.
- 2007. Grad Frankfurt je zabranio bežičnu mrežu u školama jer lokalne vlasti ne žele provoditi "ljudski eksperiment velikih razmjera".
Austrija
- 2012. Austrijski liječnički zbor prepoznao je elektromagnetsku preosjetljivost ("alergiju na zračenje") i razvio smjernice za liječenje.
- 2005. Grad Salzburg izdao je smjernice: Mobitele treba koristiti što kraće, uz ograničenje djeci do 16 godina koja ne bi trebala koristiti mobitele. Preporučuje se ne koristiti Wi-Fi i DECT u školama i vrtićima.
Ujedinjeno Kraljevstvo
- 2014. Nacionalni institut za zdravlje izdao je smjernice i konkretne preporuke za djecu navodeći da za tu skupinu postoji "veći rizik od zdravstvenih implikacija". "Djeca trebaju koristiti mobitele samo za bitne svrhe i obavljati kratke pozive". Izdane su preporuke za javnost: Kratki razgovori, držanje mobitela dalje od tijela, korištenje samo kada je prijem signala dobar.
Švicarska
- 2008. Upravno vijeće kantona Thurgau preporučuje korištenje žičane umjesto WiFi veze.
- 1999. Švicarska usvojila granične razine temeljene na načelu predostrožnosti (među najnižima u Europi).
Rusija
- 2011. Ruski nacionalni odbor za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (RNCNIRP) ponovno upozorio da elektromagnetsko zračenje utječe na djecu i preporučio da se Wi-Fi ne koristi u školama. Navodi se kako je "količina matičnih stanica kod djece veća nego u odraslih, istraživanja su pokazala da su matične stanice najosjetljivije na izloženost RF zračenju". Preporučuje se zabrana reklama mobilnih telekomunikacija za djecu.
- 2008. RNCNIRP izdao upozorenje u kojem navode da je zdravlje djece i sljedećih generacija u opasnosti i da EM polja izravno utječu na zdravlje djece.
- 2003. U Pravilniku o sanitarnim normama je preporučena zabrana reklama mobitela za djecu do 18 godina. Postavljene referentne granične razine (0.1 W/m2) temelje se na vlastitim istraživanjima koja su pokazala štetno djelovanje EM polja na biološkim razinama.
Švedska
- 2011. Karolinska institut (koji dodjeljuje Nobelovu nagradu za medicinu): “Kombinirani učinak mobitela, bežičnih telefona, baznih stanica, Wi-Fi i bežičnog interneta milijardama ljudi širom svijeta povećava rizik za rak, neurološke i reproduktivne bolesti i ugrožava normalan razvoj”.
Cipar
- 2015. Ciparski nacionalni odbor za okoliš i zdravlje djece upozorio je javnost da zračenje mobilnih uređaja može biti štetno za djecu. Preporučuje se hitna primjena načela predostrožnosti zbog potencijalnih ozbiljnih bioloških nuspojava.
Srbija
- 2015. Telekom Srbija (u većinskom državnom vlasništvu), Elektrotehnički fakultet i Ministarstvo komunikacija pokrenuli informativnu kampanju "Biraš kako komuniciraš". Informativni članci se objavljuju svakodnevno u tiskanim medijima, a na televiziji se prikazuju spotovi u kojima se građanima preporučuju načini na koji je moguće smanjiti izloženost zračenju (telefon s nižim SAR, ne razgovarati kada je signal loš, ograničiti uporabu djeci i sl.).
Finska
- 2009. Uprava za zračenje i nuklearnu sigurnost izdala je preporuke za djecu koje uključuju korištenje SMS poruka, ograničavanje trajanja poziva, korištenje hands-free uređaja, držanje telefona dalje od tijela. "S djecom moramo biti posebno oprezni“.
Australija
- 2013. Agencija za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost je izdala dokument pod nazivom Kako smanjiti izloženost mobilnim telefonima i drugim bežičnim uređajima. Navodi se: Smanjite rizik držeći Wi-Fi na udaljenosti od mjesta gdje provodite vrijeme. Ista agencija navodi da roditelji trebaju poticati svoju djecu kako bi se ograničilo izlaganje." Australija ima vrlo organiziranu savjetodavnu skupinu koja radi na smanjenju izloženosti djece.
Kanada
- 2015. Izdane nove smjernice za izloženost elektromagnetskim poljima (smanjene referentne granične razine).
- 2015. Predstavljen novi Zakon po kojem se od proizvođača mobitela zahtijevaju obvezne oznake upozorenja na opasnost za zdravlje na ambalaži.
- 2013. Ministarstvo zdravstva izdalo praktične savjete za smanjenje izloženosti bežičnom zračenju (ograničenje korištenja djeci mlađoj od 18 godina, hands-free, SMS...).
Izrael
- 2015. Ministarstvo zdravstva je zabranilo korištenje Wi-Fi bežične mreže u vrtićima, a ograničilo izloženost djece u školama.
- 2014. Ministarstvo zdravstva objavilo: Mjere opreza treba strogo provoditi u odnosu na djecu, koja su više osjetljiva na razvoj raka." "Bežične komunikacije u školama se trebaju ograničiti". Preporučuje se alternativa - fiksne veze. Preporučuju korištenje zvučnika na mobitelu te izbjegavanje postavljanja baza bežičnih telefona u spavaćim, radnim i dječjim sobama.
Indija
- 2014. Vlada objavila službene smjernice za korištenje mobitela. Preporuka je koristiti slušalice, zvučnike, povećati udaljenost od uređaja i odabrati fiksne komunikacije
- 2013. Vrhovni sud Indije potvrdio Visoki sud države Rajasthan o uklanjanju svih baznih stanica iz blizine škola, bolnica, igrališta zbog zračenja "opasnog za život".
- 2012. Ministarstvo komunikacija i informacijske tehnologije usvojilo je EMP smjernice s granicama izlaganja 1/10 ICNIRP-ove razine. SAR mora biti označen na telefonima.
Turska
- 2015. Izglasan zakon kojim se zabranjuje prodaja mobilnih telefona za djecu te reklamne kampanje, ograničava Wi-Fi u školama i poboljšava informiranost stanovništva.